Kırım Rusya'ya bağlandı

Kırım Rusya'ya bağlandı

MOSKOVA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı. 

Kremlin Sarayı'nda, Parlamento'nun alt ve üst kanadı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Kırım Meclisi yöneticilerine seslenen Putin, referandumun Kırım halkının özgür iradesiyle gerçekleştirildiğini ileri sürerek, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmak istediğini ve bu teklifin değerlendirildiğini söyledi. 

Parlamento'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'ne "Kırım ve Sivastopol'un Rusya Federasyonu'na bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturmasını" teklif eden Putin, Anayasa Mahkemesinden de gerekli kararları almasını rica etti.

Putin'in bu sözlerini salondakiler ayağa kalkarak alkışladı.  Konumadan sonra imza töreni düzenlendi.

Anlaşmayı, Putin, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov imzaladı. 

Rusya Devlet Başkanı Putin, şöyle konuştu:

 "Huruşev'in, Kırım'ı Ukrayna'ya verme kararı anayasaya aykırı olarak gerçekleşti. Milyonlarca Rus vatandaşı bir ülkede yatıp, başka bir ülkede uyandı. Kırımlılar, 1991 yılında onların bir elden başka bir ele patates çuvalı gibi verildiğini söylüyorlar. O dönemde Rusya kötü bir durumdaydı ve kendi çıkarlarını koruyamadı."

 Putin, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne her zaman saygı duyduk. Sizi Rusya ile korkutanlara inanmayın. Biz Ukrayna'nın bölünmesini istemiyoruz, bizim buna ihtiyacımız yok. Kırım, asırlarca olduğu gibi orada yaşayan halkların toprağı olarak kalacak. Kırım bizim ortak mirasımız. Burası stratejik bir bölge ve sadece Rusya'nın sürdürülebilir egemenliği altında kalabilir" dedi.

Bizi yaptırımlarla tehdit ediyorlar

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Bizi yaptırımlarla tehdit ediyorlar. Biz zaten bir dizi sınırlamayla yaşıyoruz. Rusya'yı köşeye sıkıştırma politikası bugün de devam ediyor. Politikalarımızı uyguladığımız için bizi köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Ama her şeyin bir sınırı var" dedi.

 Putin, "Kırım, BM'nin şartlarına uygun bir şekilde bağımsızlığını ilan etti. Ukrayna da bu hakkını kullanmış ve SSCB'den çıkmıştı. Şimdi bunu Kırımlıların yapmasını neden istemiyorlar" diye konuştu.

Putin, "Kırım tarihi Rus toprağıdır. Kırım'daki referandum uluslararası hukuk kurallarına uygun gerçekleşti. Kırım çok milletli bir bölge. Burada üç resmi dil olmalıdır. Rusça, Ukraynaca ve Tatarca" dedi.

Rusya yasalarına göre, anlaşma metni Anayasa Mahkemesine gönderilecek. Mahkeme gerekli çalışmaları yaptıktan sonra bir taslak hazırlayacak. Anlaşma metni ile taslak, daha sonra Parlamento'nun alt ve üst kanatlarında görüşülecek. Anlaşma burada kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek. 

Batı'ya sert mesaj

Putin, Kremlin Sarayı'ndaki Georgiyevski Salonu’nda, parlamentonun alt ve üst kanadı milletvekilleri, hükümet üyeleri, aralarından Çeçen lider Kadirov'un da olduğu federal bölge yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine seslendi. 

Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Putin, Kırım'ın "Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olarak kalacağını" dile getirerek, Batı'ya sert mesajlar gönderdi. Rus lider, Batı'nın Ukrayna konusunda sınırı aştığını kaydederken, Moskova'nın yaptırımlarla tehdit edildiğini ve Batı'nın işine gelmeyen politikalar yürüttükleri için köşeye sıkıştırılmak istendiğini savundu.

Kırım referandumu uluslararası kurallara uygun

Kırım'da yapılan referanduma değinen Rus lider, Kırım'ın BM şartlarına uygun bir şekilde bağımsızlığını ilan ettiğinin altını çizerek, "Ukrayna da bu hakkını kullanmış ve SSCB'den çıkmıştı. Şimdi bunu Kırımlıların yapmasını neden istemiyorlar" dedi.

Kırım'ın Rusya için tarihi bir önemi olduğunu hatırlatan Putin, "Kırım'da neden böyle bir adım atıldığını anlamak için Kırım tarihini bilmek yeterlidir" diye konuştu. 

Kırım Tatarları'nın, SSCB'nin diğer bazı halkları gibi büyük bir adaletsizlikle karşılaştığı dönemler olduğunu ifade eden Putin, "Kırım-Tatar halkının rehabilitasyon sürecini tamamlayacak, onların haklarını verecek her türlü siyasi ve yasal karar alınmalı. Bu onların ortak evi, Kırım'da Rusça, Ukraynaca ve Tatarca olmak üzere üç dil olmalı" dedi. 

"Milyonlarca Rus, bir ülkede yatıp başka ülkede uyandı"

Putin, dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in, Kırım'ı anayasaya aykırı bir şekilde Ukrayna'ya verdiği öne sürerek, "Milyonlarca Rus vatandaşı bir ülkede yatıp, başka bir ülkede uyandı. Kırımlılar, 1991 yılında onların bir elden başka bir ele patates çuvalı gibi verildiğini söylüyorlar. O dönemde Rusya kötü bir durumdaydı ve kendi çıkarlarını koruyamadı" dedi. Putin'in, "Kırım, asırlarca olduğu gibi orada yaşayan halkların toprağı olarak kalacak. Kırım bizim ortak mirasımız. Burası stratejik bir bölge ve sadece Rusya'nın sürdürülebilir egemenliği altında kalabilir" cümlesi salon tarafından ayakta alkışlandı. 

Ukrayna'daki yönetimin meşru olmadığını savunan Putin, şöyle devam etti:
"Bu ülkede darbenin müsebbipleri aşırıcı gruplar, milliyetçilerdir. Ukrayna yönetiminin meşruiyeti halen yok, Konuşacak kimse yok, bazı bakanlarının kalemine ulaşmak Meydan'daki militanların iznine tabi, bu şaka değil, hayatın gerçeği. Kırım ve Sivastopol halkı onların güvenliğini ve haklarını korumamız için başvurdu, o insanları yüz üstü bırakamazdık, bu ihanet olurdu."

Putin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne her zaman saygı duyduklarını dile getirerek, "Sizi Rusya ile korkutanlara inanmayın. Biz Ukrayna'nın bölünmesini istemiyoruz, bizim buna ihtiyacımız yok" dedi.

Putin, Ukrayna krizinde ve Kırım'daki gerginlik süresince hiçbir uluslararası kuralı ihlal etmediklerini öne sürdü. 

Batı, Ukrayna konusunda sınırı aştı

Putin, yaptırımlar konusunda Ukrayna konusunda Batı'nın sınırı aştığını ifade ederken, "Bizi yaptırımlarla tehdit ediyorlar. Biz zaten bir dizi sınırlamayla yaşıyoruz. Rusya'yı köşeye sıkıştırma politikası bugün de devam ediyor. Politikalarımızı uyguladığımız için bizi köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Ama her şeyin bir sınırı var" ifadelerini kullandı.

Kırım, Rusya'ya bağlandı

Putin konuşmasının sonunda, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'ne "Kırım ve Sivastopol'un Rusya Federasyonu'na bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturmasını" teklif ederek, Anayasa Mahkemesi'nden de gerekli kararları almasını rica etti.

Konuşmanın ardından düzenlenen imza töreninde Putin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı. 

Kırım Başbakanı Aksenov

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Kırım’da görev yapan asker ve emniyet görevlilerinden ya Kırım yönetimi tarafına geçmelerini ya da istifa etmelerini istedi.

Aksenov tarafından yayımlanan kararda, Kırım yönetimi bünyesinde görev yapmak istemeyen asker ve emniyet görevlilerinin istifa etmeleri talep edildi.

Kararda, "Kırım silahlı kuvvetleri ve emniyet birimlerinde görev yapmak istemeyen Kırım ve Sivastopol’daki Ukrayna silahlı kuvvetleri ve emniyet görevlilerinden sözleşmelerinin iptal edilmesine ilişkin dilekçe vermeleri" istendi.

Aksenev’in kararında, Kırım’da görev yapmak isteyenlerin ise Kırım silahlı kuvvetleri veya emniyet birimlerinde işe alınmaları için dilekçe vermeleri gerektiği belirtildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı ve silahlı kuvvetleri bünyesindeki askeri araç, donanım ve askeri binalar ile Kırım’da bulunan askeri birlik ve emniyet birimlerinin de bundan sonra Kırım’a ait olacağı ve Kırım'ın mülkiyeti sayılacağı kaydedildi.

Bu arada, Ukrayna silahlı kuvvetleri yetkilisi Aleksandr Rozmaznin, Kırım’daki Ukrayna askerlerinin belirlenen bir bölgeye toplanarak askeri görevlerine devam ettiğini kaydetti. Rozmaznin, askerlerin emir almaları durumunda silah ve donanımlarıyla birlikte Kırım’dan çıkmaya hazır olduklarını belirtti.

Hiç bir zaman  tanımayacağız

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım ve Sivastopol'ün Rusya’ya bağlanmasını tanımadığını ve hiçbir zaman tanımayacaklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yevgeniy Perebyynis, Ukrayna’nın Kırım’ın bağımsızlığını tanımadığı gibi Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya bağlanmasını da tanımadığını belirtti.

Bugün Moskova’da olup bitenlerin ne demokrasi ile ne de hukuk ve sağlam fikirle bir ilgisi olduğunu ifade eden Prebyynis, Rusya’da olup bitenlerin Ukrayna ve tüm çağdaş dünyayı ürperttiğini kaydetti.

Hiçbir kutsallık tanımayan Rus emperyalizminin yeniden canlandığını gördüklerini vurgulayan Prebyynis, Budapeşte Memorandumu, Belovejsk Anlaşması (SSCB’nın dağılması ve BDT’nın oluşturulmasını öngören) ve diğer uluslararası normlar çerçevesinde, Rusya’nın bundan sonra Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve güvenliğini korumasından şüphe ettiğini kaydetti. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Kırım’ın federasyona katılma başvurusun kabul eden Rusya'yı sert bir şekilde kınadı.

İkili ve birçok uluslararası anlaşmalarla Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin garantörü olan Rusya’nın, üstlendiği bu sorumluluklarla bağdaşmadığı ve bu anlaşmaları kaba bir şekilde ihlal ettiği bildirildi. 

Ukrayna ve çağdaş dünyanın hiç bir zaman Kırım’ın sözde bağımsızlığını ve Ukrayna topraklarından zorla çıkarılmasını tanımayacağı bildirildi.

Tehlikeli oyun

Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmayı, "tehlikeli siyasi bir oyun, Avrupa ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma girişimi" olarak değerlendirdi.

Turçinov, basına yaptığı açıklamada, Rusya yönetiminin Kırım’ı Rusya’ya bağlamayı resmileşme gibi "kirli oyunlara" başladığını söyledi. Bunun "çok tehlikeli siyasi bir oyun olduğunu" ifade eden Turçinov, anlaşmanın bölgede, Avrupa’da ve tüm dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma  girişimi olduğunu kaydetti. Turçinov, Rusya’nın giderek psikolojik baskının yanı sıra silah kullanma da dahil askeri baskıyı ve saldırganlığı da artırdığına dikkati çekti.

Turçinov, silahlı kuvvetler üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmede de Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını ne Ukrayna’nın ne de dünya toplumunun tanıyacağını söyledi. 

Rusya’nın saldırganlığı sürdüğünü ifade eden Turçinov, bunun tüm Avrupa için tehlikeli bir provokasyon olduğunu dile getirdi. Turçinov, yapılanın 2. Dünya Savaşı döneminden bu yana ilk defa bağımsız bir devletin toprağının ilhak edilmesi olduğunu vurguladı.

Siyasi kriz, çatışmaya dönüşmeye başladı

Başbakan Arseniy Yatsenyuk da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Savunma Bakanı İgor Tenyukh’tan, Rusya, ABD ve İngiltere savunma bakanları ile irtibata geçerek, Kırım'da askeri çatışmanın önlenmesi konusunu görüşmesini istediğini bildirdi.

"Siyasi krizin, Rus askerinin tavrıyla artık askeri çatışma sürecine dönüşmeye başladığını" ifade eden Yatsenyuk, bu çerçevede Ukrayna Savunma Bakanı Tenyukh’un, ABD, İngiltere ve Rusya savunma bakanlarıyla bağlantı kurarak, sorunun çözümünü konuşmasını istediğini belirtti. 

Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını öngören anlaşmayı "uluslararası çaptaki bir hırsızlık" olarak nitelendiren Yatsenyuk, "bir ülkenin asker ve silah gücüyle, bağımsız bir ülkenin topraklarını geçici olarak çaldığını" söyledi. Yatsenyuk, soruna hızlı bir çözüm bulmanın zor olacağını da ifade etti.

AKPM, Rusya’nın Kırım’ın bağımsızlığını tanıma kararını kınadı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) Anne Brasseur, Rusya’nın Kırım’ı tanıma kararını şiddetle kınadı.

Brasseur yaptığı açıklamada, ‘’Rusya’nın Kırım’ın bağımsızlığını ve kendine ilhakını tanıma kararını olabilecek en sert ifadeyle kınıyorum. Bu durum Avrupa Konseyi’nin ilkelerine ve Rusya’nın bu kuruluşa yönelik taahhütlerini ihlal anlamına gelir. Bütün üyeler, diğer üyelerin toprak bütünlüğünü ve egemenliğine saygı göstermek durumundadır" ifadelerine yer verdi.

AKPM Başkanı, AKPM’deki siyasi grup liderleri ve AKPM Ukrayna raportörleri ile birlikte 22-24 Mart tarihlerinde son krizi görüşmek üzere Ukrayna’a gideceğini de açıkladı.

Muhabir: Hakan Ceyhan Aydoğan, Bahtiyar Abdukerimov